BİZİ YAKINDAN TANIYIN...

Vizyon – Misyon – Değerler - Hedef

Vizyon

Pusula Danışmanlık, mevcut standartları geliştiren, çevre dostu projelere yatırım yapan şirketlerin ve müşterilerin memnuniyetlerini en üst düzeye çıkaran, Gayrimenkul Yatırımı, İtfaiye-Yangın Güvenliği ve İdari Güvenlik konularında başarılı Danışmanlık firmalarından biri olmak.

 

Misyon

Günümüz şartlarına uygun olarak, önceliği insana veren ve teknolojinin son imkanlarını kullanan, Uluslararası rekabet şartlarında, çözüme yönelik, karlılığı artıran ve yatırımcıların riskini azaltmak amacıyla dengeli bir  eğitim, çalışma, yetenek, deneyim ve potansiyel  yapısına sahip yatırım projeleri sunmak. 

 

Değerler

Güven, tutarlılık ve karşılıklı menfaatlere saygı ilkelerine uygun olarak çalışmalarımızı planlarken, başkalarına saygı duymayı ve birlikte kazanmayı temel ilke olarak ön planda tutmaktayız.

 

Hedef

Çalıştığımız tüm tarafların memnuniyeti ve onlara olan sorumluluk bilinci ile kaynakları etkin bir şekilde kullanarak  toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanmasını oluşturmak ve tarafların karlılık ilkesini sürekli kılmayı hedeflemekteyiz.

 

 Yabancıların Türkiye'de gayrimenkul sahibi olmaları mümkün mü?

Evet, Özelikle mütekabiliyet ilkesinin yürürlükten kaldırılmasından ve 15/5/2012 tarihinde yabancılar için şahsi mülk edinme kanununun yürürlüğe girmesinden sonra yabancılar Türkiye'de gayrimenkul sahibi olabilirler. Sadece üç ülke (Kuzey Kore - Ermenistan - Suriye) vatandaşları Türkiye'de mülk edinemez.

 Türkiye'de bir gayrimenkul satın almaya karar verdiğimde gerekli olan belgeler nelerdir?  

En az 6 ay geçerli olan bir pasaport.

 Türkiye'ye girmek için bir vizeye ihtiyacım var mı?  

Bu uyruğunuza bağlıdır. Türkiye'nin uyguladığı dünyaya açıklık politikasının bir sonucu olarak 71 'den fazla ülkenin vatandaşı, Türkiye'ye girmek için vizeden muaf tutulmaktadır. Bu nedenle, gelmeden önce ülkenizdeki Türk misyonları ile bunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca, Türkiye'nin elektronik vize sitesi olan www.evisa.gov.tr  sitesinden kontrol edebilirsiniz.

 Türkiye'de gayrimenkul sahibi olmak için oturma izninie ihtiyaç duyuyor muyum?

Hayır, Türkiye'de konut satın almak için oturma iznine ihtiyacınız bulunmamaktadır. Ancak, Türkiye'de bir konut satın aldığınızda bir oturma izni alabilir ve vizeden muaf olabilirsiniz. Yakın zamanlarda kabul edilen yasa, Türkiye'deki yabancı uyruklu gayrimenkul sahiplerine Türkiye'de kaldıkları yere en yakın emniyet müdürlüğünden alınabilecek bir yıllık konaklama izni vermektedir.

 Türkiye'de oturma izni almak için gerekli belgeler nelerdir?

Pasaport. 
Konut satın alma sözleşmesi veya mülkün tapusu. 
Pasaportunuzda kullandığınıza benzer 4 fotoğraf. 
 

Pasaportunuzun ana sayfası, vize geçerliliğini belirten sayfa ile Türkiye'ye giriş izni veren mührü içeren sayfanın fotokopisi.

 Türkiye'de banka hesabı açmak zorunda mıyım?

Türkiye'de bir banka hesabı açmak gerekli değildir, Gayrimenkul ödemelerini doğrudan ülkenizden transfer edebilirsiniz. Ancak, Türkiye'de bulunmamanız halinde İnternet üzerinden para transferleri ve fatura ödemelerini kolaylaştırmak amacıyla bir banka hesabının açılması tercih edilmektedir.

 Türkiye'de banka hesabı açmak için neler gereklidir?

Pasaportunuz 

Vergi dairesinden alacağınız vergi numarası

 Türkiye'de bir hesap açabileceğim veya işlem yapabileceğim küresel bankalar bulunuyor mu?  

Türkiye'de birçok küresel banka , Avrupa'da şubeleri bulunan bankalar ve aynı zamanda İslami bankalar bulunmaktadır.

 Satın aldığım mülkü ipote göstererek Türkiye'den kredi alabilir miyim?

Evet, satın almak istediğiniz konuta bağlı olarak mülkü ipotek göstererek Türkiye'den bir kredi alabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, bizi arayın.

 Ev veya mülkü Türkiye'deki sigorta şirketleriyle sigortalamak mümkün mü?

Evet, gayrimenkuller ve mülkler için sigorta hizmetleri sunan birçok yerel ve uluslararası sigorta şirketleri bulunmaktadır.

 Gayrimenkul kiralama üzerinden yatırım yapabilir misiniz?

Evet, evinizi kiralamak için Gayrimenkul şirketleriyle iletişime geçebilirsiniz .Bu konuda size yardımcı olabiliriz. Bize Ulaşın. 

 Gayrimenkulü yeniden satabilir miyim?

Evet, Bu konuda size yardımcı olabiliriz. Bize Ulaşın.

 Tapuyu almak için ne kadar süre gereklidir?

Tapu idaresine kayıt ve tapunun alınması (Eğer projeden yabancı birisi tapu alımı yapmışsa) birkaç gün sürmektedir. Ve tapu belgesini almak için, aşağıdakilere sahip olmanız gerekmektedir: 

- Geçerli bir pasaport. 

- Dört fotoğraf. 

- Vergi numarası.

 Kısıtlama olmaksızın, mülkü istediğiniz kişilere miras bırakabilir misiniz?

Vasiyetin düzenlenmesiyle ilgili herhangi bir kısıtlama mevcut değildir, vasiyetin bulunmaması halinde, mülk hak sahibi varisler tarafından sahip olunacaktır.

 Mülkümün Türkiye'de satılması durumunda ülkeme para götürebilir miyim?

Türkiye'de sahiplik sürenizin beş yılı aşmaması halinde ödemeniz gereken sermaye vergisi hariç, paranızı ülkenize götürme konusunda herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Beş yıllık sahipliği geçmeniz halinde, bu vergiyi ödemekle yükümlü değilsiniz.

 Türkiye'de hastanelerin ve sağlık sektörünün durumu nedir?

İster özel isterse devlet olsun Türkiye'deki hastaneler ve sağlık tesisleri, yüksek seviye hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetler Avrupa'ya göre yaklaşık  %40 ila %50 daha ucuz olup birçok hastaneler yabancılar için tercümanlık hizmeti sunmaktadır.

 Türkiye'de gayrimenkul satın alırken beni kim temsil etmeli?

Türk kanunları çerçevesinde, satın alma sözleşmesinin düzenlenmesi ve tapu prosedürlerini yapmak için bir temsilciye ihtiyacınız yoktur. Ancak kendinizi daha güvende hissetmek isterseniz, Voice TURKEY olarak sizlere yardımcı olabiliriz.

 Bir gayrimenkul satın almak için vergi olarak ne kadar ödemeliyim?

Gayrimenkul sahipliğinin tescil ve devir vergisi gayrimenkul fiyatının %4' ü olup sadece bir defaya mahsus ödenir. Diğer bazı basit giderler bulunmaktadır. (Deprem sigortası / alıcı adına su, gaz ve elektrik abonelik faturalarının ödenmesi)

Voice TURKEY olarak sık sorduğunuz bazı sorulara yanıt vermeye çalıştık. Anlaşılmayan veya burada yer almayan her türlü sorularınızı yanıtlamaya hazırız.

Türkiye'den Gayrimenkul Alımı

   

Mütekabiliyet ilkesinin değişmesi ve 15.05.2012 tarihinde Türkiye'de yabancı uyrukluların şahsi mülk edinme yasasının yürürlüğe konulmasından sonra, Türkiye'de taşınmaz yani gayrimenkul sahibi olmak, çok kolay hale geldi.

Türkiye'de taşınmaz sahibi olmak için herhangi bir işlem yapmadan önce, taşınmaz satın almak istediğiniz yer ve bu lokasyondaki projeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgiler Voice TURKEY tarafından detaylı olarak sağlanmaktadır. Vereceğimiz bu hizmet ile; Gayrimenkul ve mevcut projeleri görecek, mekân, yer ve manzara hakkında bilgiler edinecek ve bu bilgiler ışığında doğru fikir sahibi olacaksınız.

 

 

 Türkiye'den gayrimenkul satın alınmadan önce yapılması gerekenler

·          Görüştüğünüz Aracıya dikkat ediniz, ister bir kişi veya kuruluş olsun, sadece lisanslı kuruluşlarla iş yaptığınızdan emin olun ve kesinlikle size verilen fiyat listesini detaylı bir şekilde kontrol edin.

·         Doğru aracıyı seçmek, size uygun doğru şirketler ve projelere ulaşmanızı garanti edecektir. 

·         Ödenmesi gereken tüm masraflar ve vergileri araştırın. 

·         Satın almak istediğiniz gayrimenkul Projesinin sahasını gezin ve yol, hastane, okul vs. yakınlığından ve sizin için önemli olan tüm diğer şeylerden emin olmak için detaylı bir şekilde araştırın. 

·         Gayrimenkul satın alımı yapmak istediğiniz proje geliştiricisini detaylı şekilde araştırın. 

·         İş yaptığınız şirketin, tapu belgesi alma işlemlerinde size yardımcı olacağından emin olun. 

·         Ayrıca su, elektrik, gaz, telefon ve diğer gerekli tesisatların aboneliğinin alınmasında da destek sağlayacaklarından emin olun. 

·         Şirket, Türkiye'de bulunmadığınız sürede kiralama, yeniden satış ve hatta evde oturma gibi satış sonrası hizmetler sunacak mı? 

·         Yasal konularda ve vergi konularında size belgeler verecek mi? Bu alanlarda uzmanlar mı? Yasal konularda size tavsiyelerde bulunuyorlar mı?

 Türkiye'den gayrimenkul almaya karar vermek

Türkiye'de mülk almaya karar verirken, gayrimenkul'ün yerini ziyaret etme konusunda ve kararınızda size yardımcı olacak bir inceleme turu yapmanız hususunda sizi teşvik ediyoruz. Türkiye'ye gelmeden önce bizimle iletişime geçerseniz konakladığınız yerden mülke ücretsiz bir gezi sağlayabiliriz. Bu süre zarfında tüm sorularınıza yanıt verebilecek İngilizce ve Arapça konuşan temsilcilerimiz size eşlik edecektir. Dikkatinizi çeken bir taşınmaz bulduğunuzda ve satın almaya karar verdiğinizde, alım anından yasal olarak sizin olacak süreye kadar ve sonrasında, yeni konutunuza taşınmanıza yardımcı olacak tüm hizmetleri size sağlayabiliriz. Siz ve satıcı arasında, her iki tarafın haklarını garanti altına alan ve kararlaştırılan şart ve koşullara göre evi almanızı temin eden bir sözleşme imzalanacaktır. Şirketimiz tarafından satış için teklif edilen gayrimenkul sözleşmesinin imzalanmasını müteakiben evin teslim edilmesine kadar geçen süreçte ödemelerinizi yapabileceğiniz bir taksitlendirme sistemi sunulacaktır. Alım sürecinizi tamamlamak için, bir pasaport ve bazı destekleyici belgelere ihtiyacınız olacaktır. Gelir idaresinden bir vergi numarası almanız gerekmektedir, bu numara ayrıca Türkiye'de banka hesabı açmak için de gerekmektedir. 

 1. Vergi numarasının alınması esnasında pasaportunuza ve Türkiye veya ülkenizdeki ikametgâh adresinize ihtiyaç duyulacaktır. 

 2. Bir banka hesabının açılması için pasaport ve vergi numarasına gerek duyulmaktadır. Türkiye'de bir banka hesabı oluşturmak, satıcıya taksitlerin ödenmesi ve Türkiye dışında iken bile evinizin aylık faturalarının ödemenmesi hususunda faydalı olacaktır. Online bir hesap açmak için sadece bir kaç işlem gerekmektedir. 

 3. Satın Alım işlemini, arzu ettiğiniz takdirde noterde bir vekâletname vererek üçüncü bir taraf üzerinden tamamlayabilirsiniz. 

 4. Türkiye'de bir gayrimenkul sahibi olmanız halinde, bir yıl boyunca kesintisiz oturma izni alabileceksiniz ve Türkiye'ye girmek için bir vizeye ihtiyaç duymayacaksınız.

 Taşınmaz bedeli dışında ödenmesi gereken ek ücretler

·         Tapu Belgesinin alınması için bir kez ödenecek gayrimenkul bedelinin %4'üne karşılık gelen alım satım vergisi.

·         Mülk sizin adınıza kayıt edildiğinde Zorunlu deprem sigortası yapılmalıdır. Sigorta yapılamaz ise elektrik ve su aboneliğini başlatamazsınız. Sigorta primi taşınmaz metrekaresine göre değişmekte ve her yıl yenilenmektedir. 

·         Emlak vergisi gayrimenkul bedelinin yüzde 0.1' ine karşılık gelmektedir. Gayrimenkul ilk alındığında ilgili Belediye'ye beyan verilmekte ve her yıl Mayıs ayı sonuna kadar vergisi ödenmektedir.

·         Su, elektrik ve gaz abonelikleriyle ilgili masraflar sadece bir defaya mahsus ödenir. Telefon hattı, TV ve internet masrafları ise tercihe bağlıdır.

·         Bina güvenlik, temizlik ve bakım hizmetlerinin sağlanması için siteye ödenecek aylık ufak bir aidat bulunmaktadır. Bu aidat, tüm projenin teslim edilmesinden sonra site yönetimi tarafından belirlenmektedir. Her ay site yönetimi hesabına ödenmektedir.

 • Tapu nedir?
 • Bu dokümanda belirtilen arsa, ev, mağaza veya benzeri bir gayrimenkulün sahipliğini onaylayan, gayrimenkulün tam bir açıklaması ve mal sahibinin bilgileriyle birlikte fotoğrafının bulunduğu, Tapu ve Kadastro tarafından mühürlenerek düzenlenen ve bir kopyasını arşivlerinde saklarken bir kopyasını da gayrimenkuldeki hakkını kanıtlamak üzere mal sahibine verilen önemli bir belgedir. Sadece Türkçe düzenlenir, ancak yeminli bir tercüman tarafından çevrilebilir ve bir noter tarafından onaylanabilir, ayrıca aynı gayrimenkule birden fazla kişi sahip olabilir.
 •  Tapu belgesi almak için gerekli belgeler nelerdir?  
 • 1.Mal sahibinin pasaportunun tercüme edilmiş ve noter onaylı bir kopyası ve vekil durumunda, tercüme edilmiş ve noter tarafından onaylanmış vekâletnamenin bir kopyası.
  2.İkametgâh adresine yakın bir gelir idaresinden verilen vergi numarası. 
  3. 2 adet fotoğraf. 
  4.Detaylı adres ve telefon numarası. 
 • TAPU işlemi belgelerin eksiksiz olarak verilmesinden sonra gerçekleşir. Eğer ilgili projede daha önce bir yabancı satışı gerçekleşti ise en geç 3 gün içerisinde aksi taktirde  yaklaşık olarak üç ay içinde tamamlanır.
 • TAPU işlemlerinde konuya hakim ekibimizle birlikte sizlere Voice TURKEY olarak hizmet vermek isteriz.
 •  Tapu belgesinin içerdiği bilgiler nelerdir?  
 • 1- İl 
 • 2- İlçe 
 • 3- Bucak 
 • 4- Semt 
 • 5- Köy 
 • 6- Cadde 
 • 7- Bölge 
 • 8- Fotoğraf 
 • 9- Vergi No 
 • 10- Satın Alma Bedeli 
 • 11- Sayfa No 
 • 12- Blok No 
 • 13- Parsel No 
 • 14- Metrekare 
 • 15- Mülk Tipi 
 • 16- Sınır 
 • 17- Hakkın edinilmesi 
 • 18- Mal Sahibi 
 • 19- Cilt No 
 • 20- Sayfa No 
 • 21- Seri No 
 • 22- Tarih 
 • 23- Tapu idaresi bilgileri 
 • 24- Tapu İdaresi onayı ve mührü

Diğer Bilgiler

 Gayrimenkul bedeli dışında ödenmesi gereken ücretler:

·         Gayrimenkul bedelinin %4'ü gayrimenkul alım satım vergisi olarak tapu alınırken, devlet bankalarından birine bir defa ödenir. 

·         1.65 € sicil vergisi olarak tapu siciline ödenmektedir.

·         Özel rapor (tekil), lokasyona ve alanın büyüklüğüne bağlı olarak 350 €' dan başlamaktadır. 

·         Gayrimenkul ve içindekilerinin doğal afetlere (depremler, fırtına, yangın, terör faaliyetleri vs) karşı zorunlu sigortalanması. Gayrimenkul yeni malikinin adına kayıt edildiğinde, bir defa uygulanacaktır. Bu sigorta olmadan su ve elektrik aboneliğini üzerinize alamazsınız. Gayrimenkulün büyüklüğüne göre sigorta bedeli değişmektedir ve her yıl yenilenmektedir.

    (Fiyat yaklaşık 100 € ile 500 € arasında olacaktır) 

·         Emlak vergisi gayrimenkul bedelinin yüzde 0.1' ine karşılık gelmektedir. Gayrimenkul ilk alındığında ilgili Belediye'ye beyan verilmekte ve her yıl Mayıs ayı sonuna kadar vergisi ödenmektedir. 

·         Su, elektrik ve gaz abonelikleriyle ilgili masraflar sadece bir defaya mahsus ödenir. Telefon hattı, TV ve internet masrafları ise tercihe bağlıdır. 

·         Türkiye'de ev sahibi olduktan sonra, Bina güvenlik, temizlik ve bakım hizmetlerinin sağlanması için siteye ödenecek aylık ufak bir aidat bulunmaktadır. Bu aidat, tüm projenin teslim edilmesinden sonra site yönetimi tarafından belirlenmektedir. Daire büyüklüğüne göre farklılık göstermekle birlikte her ay site yönetimi hesabına ödenmektedir.

 Elektrik  

·         Yeni elektrik sayacı kurulumu için 120 €, bir defa ödenir. 

·         Önceden kurulmuş bir elektrik sayacının devri için 30 €, bir defa ödenir. 

·         Katma değer vergisi ve diğer vergiler dahil, elektrik tüketimi için kw/saat başına yaklaşık 0.10 €.

 Su

·         Yeni su sayacı kurulumu için 120 €, bir defa ödenir. 

·         Önceden kurulmuş bir elektrik sayacının devri için 30 €, bir defa ödenir. 

·         Bir metre küp tüketimi için 0.75 € ödenir. Katma değer hariç. 

 Karasal Telefon

 Türkiye'de oturma iznine sahip olanlar ancak karasal telefon alabilir.  

Yatırım Ve Danışmanlık

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık Hizmetleri

Geniş network avantajımız ile birlikte, gayrimenkul yatırımları ile ilgili olarak, tapu ve vergi mevzuatına uygun alım – satım – kiralama – inşaat ve finansman konularında aracılık hizmetleri ile birlikte gayrimenkul hukuku konusunda destek ihtiyacı olan tüm yerli ve yabancı yatırımcılara hizmet vermekteyiz.

 

Gayrimenkul Projelerinin Geliştirilmesi ve Pazarlanması  

Mülk sahiplerine arsa ve binaların mevcut halleriyle kiralanması veya satışı haricinde farklı değerlendirme alternatifleri sunmak.

Projenin bulunduğu lokasyonda derinlemesine analizler yaparak, planlama aşamasında ihtiyaç duyulan verileri tespit etmek ve yönlendirmek suretiyle Proje Pazarlama Danışmanlığı yapmak.

Projelerin satış ve pazarlama stratejilerini oluşturarak, satış ofislerini hazırlamak ve bu projelerin satışını yaparak teslim süreçlerini organize etmek.

Projeden satın aldığı gayrimenkulünü, projenin satışları devam ederken herhangi bir sebeple satmak isteyen müşterilerin bu ihtiyaçlarının, 2.el gayrimenkul satış ve kiralama hizmetleri adı altında, tarafların menfaatleri doğrultusunda organize edilmesi hizmetleri.

 

Proje Yönetimi  

Gayrimenkul faaliyetlerinin proje hedeflerine ulaşması için planlanması, raporlanması ve kontrolü gerekmektedir. Bu faaliyetler gerçekleştirilirken performans, maliyet, zaman sınırlamaları içinde kalınması ve proje büyüklüğünün kabul edilebilir sınırlar içerisinde tutulması, kaynakların daha efektif yönetilmesi, karlılığın artırılması konusunda hedeflerin belirlenmesi hususunda proje yönetimi faaliyetlerinin gerçekleşmesini sağlayarak risklere ve fırsatlara karşı hazırlıklı olunması sağlanmaktadır.